KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Üniversite - Sanayi - Kamu İşbirliği Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi

KMTSO Meclis Toplantısını ÜSKİM’de Gerçekleştirdi-24.10.2018

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) aylık olağan meclis toplantısını ÜSKİM’de Gerçekleştirdi. 23 Ekim 2018 tarihinde ÜSKİM Konferans Salonunda yapılan toplantıya Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can Merkezimiz Müdürü Doç. Dr. Mustafa Şekkeli ve Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Mahit Güneş konuşmacı olarak katıldı.

Meclis Toplantısının açılışını yapan KMTSO Meclis Başkanı Mehmet Hanefi Öksüz toplantıda üniversite-sanayi işbirliğinin konuşulacağını ifade ederekÜSKİM’de böyle bir toplantının gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Sanayinin hammadde tedarikçileri vardır. Aynı zamanda bizimde tedarikçilerimiz var. Üniversite bizim en önemli yetişmiş eleman tedarikçimiz” diyen Öksüz genel anlamda var olan üniversite-sanayi kopukluğunun bu tür organizasyonlarla ve iş birlikleriyle aşılacağını belirtti.

KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun ise toplantının üniversitede gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında “ÜSKİM ve Teknokent gibi üniversite-sanayi iş birliğini geliştirecek yapıları önemsiyoruz” dedi. Kahramanmaraş’ta ekonomik anlamda elde edilen başarılara değinen Zabun enflasyonla mücadele ile ilgili kampanyada yapılanları ve başarı sağlanacağına ilişkin inancını katılımcılarla paylaştı. KSÜ ile yeni bir iş birliği döneminin başladığını kaydeden Zabun bu iş birliğinin olumlu sonuçlarının alınacağını belirtti.

Üniversite ile şehirdeki tüm kurum ve kuruluşlarının bir sistem oluşturduğunu ve bu sistemin işleyişinde üniversitenin üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu belirten KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can ise tüm iç ve dış paydaşlarla iletişim içerisinde hareket edildiğini ifade etti. KSÜ’nün genel durumu, yürütülen faaliyetler ve yapılan planlar hakkında meclis üyelerini bilgilendiren Can tüm katılımcılara teşekkür etti.

Toplantıda bir konuşma yapan ÜSKİM Müdürü Doç. Dr. Mustafa Şekkeli “Bu özlediğimiz bir tabloydu” diyerek sanayicilerle ÜSKİM’de bir araya gelinerek böyle bir toplantının gerçekleştirilmesinin sevindirici olduğunu ifade etti. Üniversite-sanayi iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla KUSİ adlı bir mekanizma oluşturulduğunu ve sanayici ile hocaların buluşturulmasının hedeflendiğini belirten Şekkeli 15 Milyon liralık cihaz kapasitesiyle ve uzman personeliyle ÜSKİM’in de üniversite-sanayi iş birliğine önemli katkılar sağladığını ifade etti. Üniversitede yetkin bir akademik kadronun bulunduğunu ve beş bin lisans üstü öğrencinin olduğunu ifade eden Şekkeli bu öğrencilerin sahaya inerek ve problem olan alanlarda çalışmalarını sürdürerek önemli çıktılar sağlayabileceğinin altını çizdi. Doç. Dr. Şekkeli’nin konuşmasının ardından KMTSO Meclis Üyelerine ÜSKİM Tanıtım videosu sunuldu.

Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Mahit Güneş’in teknokent sunumunun ardından KMTSO üyelerine ÜSKİM laboratuvarları gezdirilerek yapılan çalışmalar, test ve analizlerle ilgili bilgiler verildi.